Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Aktualności

Podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste

13-11-2009

Poniżej zamieszczamy artykuł z gazety wrocławskiej na temat podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste.

Gazeta Wrocławska 28-10-2009 Jerzy Wójcik

 

 

Wrocławscy przedsiębiorcy: Miasto nas zabija

 

Biznesmeni zapłacą kilkakrotnie więcej za użytkowanie wieczyste

Przedsiębiorcy z Wrocławia, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntów dzierżawionych, mają spore problemy. Wielu z nich może się pożegnać z własną firmą. Albo będą musieli przenieść się w zupełnie inne miejsce. Dlaczego? 

Magistrat właśnie wysyła im zawiadomienia o drastycznej podwyżce rocznych opłat za użytkowanie wieczyste terenu. 
- Do tej pory płaciłem nieco ponad 22 tys. złotych, teraz miasto chce za ten sam grunt ponad 70 tysięcy - wylicza Leszek Gregorek z firmy Wujek, zajmującej się rozbiórkami i pracami ziemnymi. - Taka podwyżka w czasie kryzysu oznacza ogromne problemy dla firmy zatrudniającej do 20 osób. Będę się odwoływał od tej decyzji, by ratować przyszłość przedsiębiorstwa - dodaje Gregorek. 

Skąd wzięła się podwyżka rocznego czynszu o ponad 250 procent? Miejscy urzędnicy tłumaczą, że przez wiele lat wartość gruntów pozostających w użytkowaniu wieczystym nie była aktualizowana. Stąd też opłata za dzierżawę była zaniżona. W końcu miasto zleciło fachowcom nowe wyceny. 

- Od 2008 roku do września 2009 roku przygotowaliśmy nowe stawki dla blisko 20 tysięcy osób - wyjaśnia Julia Wach z biura prasowego urzędu miejskiego. - We Wrocławiu mamy ponad 97 tys. użytkowników wieczystych, w tym ponad 3 tys. przedsiębiorców - dodaje. I wyjaśnia, że w ciągu najbliższych kilku lat wszyscy dostaną oferty nowych stawek.
 
Ale nie wszyscy zgadzają się z takim działaniem magistratu. Ludzie twierdzą, że wyceny gruntów, robione w 2008 roku podczas boomu budowlanego, są dziś przesadzone. Potwierdza to też Leszek Gregorek. 
- Wartość mojego gruntu wyceniono na około 3 tys. zł za metr kwadratowy, a dziś działkę obok proponuje się za połowę tej kwoty - złości się Gregorek. Wyceny nie podobały się także ponad 1000 wrocławian, których bloki stoją na dzierżawionych gruntach. Zaskarżyli decyzję miasta w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. W 400 przypadkach SKO przyznało im rację i nakazało obniżenie opłat. 

Teraz walkę z miastem zapowiadają przedsiębiorcy. W ich imieniu list otwarty do prezydenta Rafała Dutkiewicza napisała Wrocławska Izba Gospodarcza. 
- Chcemy zwrócić uwagę prezydenta na sytuację przedsiębiorców, którzy mają grunt w użytkowaniu wieczystym - wyjaśnia Maciej Mazur, wiceprezes WIG. - Właściciele firm często postawili tam hale i budynki. W kryzysie zmusza się ich do podjęcia dramatycznej decyzji: wykupić teren za duże pieniądze czy płacić znacznie więcej za dzierżawę - dodaje. Przewiduje, że ci, którzy nie są związani nieruchomościami, będą szukać lepszych warunków w podwrocławskich gminach. 
 
Ostry list Izby 
Wrocławscy przedsiębiorcy, skupieni w Izbie, piszą do prezydenta używając mocnych słów. 
"Dzisiaj Panie Prezydencie wrocławscy przedsiębiorcy często nie mają na wypłaty dla swoich pracowników! Zalegają z podatkami. Grożą nam zwolnienia grupowe. Co Pan robi Panie Prezydencie? Rozumiemy, że stoi za Panem prawo, że poniekąd musi Pan tak robić, ale czy na pewno aż tak drastycznie i właśnie teraz w kryzysie? Czyżby zapomniał Pan jak to jest, gdy prowadzi się własną firmę? 
[...] Przecież właśnie dlatego, że wywodzi się Pan z biznesu - głosowaliśmy na Pana. Co się z Panem stało Panie Prezydencie?" 
Pod listem podpisał się prezes Wrocławskiej Izby Gospodarczej - Waldemar Siemiński.
 
 
Czekamy na Państwa opinie i komentarze pod adresem: biuro@wig.wroc.pl
 
 
Państwa opinie i komentarze:
 
podsumowanie  - Sławek     8.10.09, 19:56:37
jak świat światem, jak nasze kolejne władze potrzebują na zwiększone wydatki, to i tak my za to płacimy. Czy w formie tej masakrycznej opłaty, czy w formie innych bzdurnych opłat, podatków, składek, zusów . I jak już wyskoczymy z ostatnich grosików to wtedy kolejni Prezydenci opowiadają jak dbają o nasze miasto, jacy są cudowni. Tak było jest i będzie, rządy się zmieniają ale jedno wciąż takie samo - płać idioto i siedź cicho. Ciekawy jestem czy urząd oficjalnie znajdzie logikę w tym co zrobił - opłata za 2010 rok według wartości za 2008. Chyba lekko nie nadążają za teraźniejszością, co zresztą widać wszędzie. 
 
raj utracony  - janek     8.10.09, 19:44:46
Co wy tu filozofowie piszecie. Popisujecie się. A ja opowiem wam moja przygodę.
W 2001 roku wyjechaliśmy z dziewczyną do Angli. Tam ja do roboty i ona do roboty. W 2006 wzięliśmy tam ślub i od razu myśleliśmy żeby wrócić do kraju, ale urodził się nasz pierwszy syn. Ja jako inżynier dostałem lepsza pracę. Technolog w drukarni. Żyliśmy nawet nieżle. Kupiliśmy mieszkanie. Małe, słabe, ale własne. Żona poszła tez do pracy, bo przyjechała do na teściowa. No i zaczęła nas namawiać, żeby do Wrocławia wrócić, bo to już takie europejskie miasto i Prezydent zaprasza. Przyjechaliśmy raz, drugi. Sprzedaliśmy mieszkanie w Londynie i tu jesteśmy. Tzn od 2007 roku. Kupiliśmy mieszkanie. Wzięliśmy kredyt na mały zrujnowany warsztat samochodowy. Poszły na to wszystkie oszczędności, łacznie z teściowymi. Tak więc stałem się właścicielem firmy. Działka była w użytkowaniu wieczystym, ale w ogóle tego nie rozumiałem, bo chyba czegos takiego na swiecie nie ma. Na pewno w Angli. Do tego leasing na maszyny drukarskie. Miałem plan robić coś w nowej technologii. Jak już byłem gotowy i zacząłem sprzedawać do Niemiec, rynek siadł. Załamka. Teraz dostałem podwyżkę od miasta, której nie uniosę, a miasto nie kupi od mnie warsztatu i nie przejmie leasingów. Niedawno urodził się mój drugi syn. W Wałbrzychu stoja bilbordy Prezydenta Wrocławia. Znowu zaprasza. Niech go szlag !!!!!!!!!!!! 
 
opinia - użytkownik wieczysty     28.10.09, 19:14
Dla przypomnienia dodam, że wieczyste użytkowanie to drugi z podatków nałożony na ten sam grunt, bo oprócz wieczystego użytkowania trzeba jeszcze zapłacić podatek od nieruchomości ( w tym od gruntu). A należałoby spytać urząd zasłaniający się wartością rynkową gruntu ( "rzeczoznawca tak wycenił")jakie sukcesy mają w 2009 roku w sprzedaży według tak ustalonej wartości rynkowej. Z tego co szeroko podawały media urząd miasta albo wycofuje ogłaszone przetargi, albo prawie nic nie sprzedaje, pomimo kolejnych przetargów, tłumacząc to brakiem zainteresowania inwestorów. Więc chyba te wartości rynkowe tak naprawdę są tylko wartościami , które mają pomóc w łataniu dziury budżetowej, szkoda tylko, że z kieszeni mieszkańców. I nieważne czy pojedynczego człowieczka czy przedsiębiorcy, bo jest prawie pewne, że wszyscy to odczujemy. Każdy kto mieszka nie na własnym, a na użytkowanym wieczyście gruncie pozna rozkosz 300% podwyżki. 
 
Zabolało? - eron13     28.10.09, 17:45
Jak miasta łupią swoich mieszkańców takimi stawkami tego pseudopodatku to wszyscy mówią, że jest OK, a jak nie pasuje to wykup i po krzyku. Jak ma to dotknąć przedsiębiorstw to już nie jest OK? To jak w końcu jest? Tylko indywidualnych właścicieli można bezkarnie łupić? 
 
Łupić starych chwalić się nowymi Wrocławianin - mniej dumny     28.10.09, 16:35
Wszyscy rozumiemy trudności budżetowe miasta - większość z nas też je przeżywa.
Spektakularne sukcesy w pozyskiwaniu nowych inwestycji powodują dumę mieszkańców z włodarzy ich miasta. Szkoda tylko, że miasto zamiast dbać o zrównoważony rozwój i utrzymanie poziomu inwestycyjnego, wyników firm a dalej za tym poziomu zatrudnienia i poziomu bezrobocia, zapomina o starych i swoich. Czy nasi klienci znieśliby tak drastyczne podwyżki cen?!!!
Na pewno ogólnopolskie dzienniki nie poświęcą tyle uwagi omawianemu tematowi co nowym planom inwestycyjnym jak choćby ostatnio IBM. Pytanie tylko jaki jest bilans ile upadło a ile pozyskamy.
Czasy kryzysu nie sprzyjają współczesnym Janosikom - za chwilę też stracą pracę - nie będzie kogo zrabować - a przy reelekcji omamić. 
 
Re Bersi - Znający temat     28.10.09, 15:09
Re Bersi
Witam urzędnika magistratu. Nie wie Pan, że Pan Gregorek lata temu zapłacił miastu za użytkowanie wieczyste tyle ile zapłaciłby za własność. Tylko że wtedy miasto nie sprzedawało własności. Czy on temu winien? Opłata nie była waloryzowana przez lata. To prawda, ale czy on temu winien? Miasto arbitralnie ( bez jakichkolwiek społecznych konsultacji) podniosło opłaty, bo brakuje pieniędzy, ale czy on temu winien?
Nie rozumie Pan problemu i jego wagi. Skupia się Pan, jak każdy urzędnik, na zagadnieniach formalnoprawnych, a tu chodzi o byt przedsiębiorców i ich podatki. Również dla Pana. 
 
Wrocławscy przedsiębiorcy: Miasto nas zabija - gość z innego miasta     28.10.09, 14:56
Trudno uwierzyć w to, że miasto nie zadbało o aktualizację stawek za użytkowanie.
Przecież oznaczałoby to w istocie przyznanie się do rażącej niegospodarności!!
Jeśli bowiem te stawki wynikają z nowej wyceny gruntów, większej o ca 250% od poprzedniej, a ceny gruntów od co najmniej dwóch lat nie rosną wiec wzrost o 250% nastąpił jeszcze wcześniej, to wynika z tego, że od 4-5 lat miasto uzyskuje rażąco mniejsze wpływy z użytkowania wieczystego niż mogłoby mieć - z winy urzędników za to odpowiedzialnych a nadzorowanych przez Prezydenta Dutkiewicza.
Takim to sposobem urzędnicy sami sobie strzeliliby w stopę. Bo spóźniając się z decyzjami tak rażąco narazili budżet miasta na straty finansowe dużych rozmiarów.
A jednocześnie rażąco i bez odpowiedniego wyprzedzenia zmienili warunki gospodarowania dla tysięcy przedsiębiorców. Gdyby podwyżki były stopniowe, np coroczne, przedsiębiorcy mogliby zdążyć się dostosować. Ponadto stawki mogłyby także maleć.
Skoro więc magistrat nie wypełniał swoich obowiązków należycie, niech teraz nie prostuje swoich błędów kosztem podatników i nie próbuje "odrabiać" wcześniejszych swoich niedopatrzeń, nakładając na podatników ciężary drastycznie i nagle zmieniające ich założenia biznesowe.
Zwłaszcza, że tym razem wyceny nieruchomości znowu są niewłaściwe, bo pochodzą z okresu, gdy ceny nieruchomości były wygórowane a wynikające stąd nowe opłaty za użytkowanie wieczyste są rażąco zawyżone.
 
użytkowanie wieczyste - bersi     28.10.09, 12:30
Stawki użytkowania wieczystego zawsze są ustalane z opóźnieniem. Nie słyszałem aby pan Leszek Gregorek z firmy Wujek protestował w roku 2008, że płaci zaniżoną opłatę za użytkowanie wieczyste - przecież wtedy także opłata za użytkowanie wieczyste nie odpowiadała wartości gruntu. Podobnie inni przedsiębiorcy przeciw temu nie protestowali. Wydaje się, że słuszna byłaby korekta opłat po roku kiedy znana jest faktyczna wartość gruntu, ale wątpię by przedsiębiorcy się na to zgodzi, gdyż prawie każdego roku musieliby dopłacać. 
 
Włodzarze Wrocławia do Was - Wrocławianin     28.10.09, 11:47
Pominę wszelkie wycieczki personalne. Nie czas i miejsce tu na osobiste kłótnie - problem jest zbyt poważny. Skutki kryzysu gospodarczego odczuwamy wszyscy, również miejski budżet przy konstrukcji, którego nie uwzględniono dekoniunktury, a raczej kierowano się nadmiernym optymizmem. Stąd rozpaczliwe działania władz miejskich, podejmowane w celu uratowania budżetu, polegające między innymi na drastycznej podwyżce opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że działania takie mają umocowanie prawne, jednak kierowanie się w obecnej sytuacji gospodarczej jedynie literą prawa jest działaniem krótkowzrocznym. Bardzo łatwo jest zniszczyć sferę działalności gospodarczej, ale niezwykle trudno ja odbudować. Przecież przedsięwzięcia podejmowane przez przedsiębiorców są zwykle obliczane na wiele lat, a jednym z istotnych kryteriów lokowania biznesu w jakimś miejscu jest klimat, jaki wokół biznesu tworzą lokalne władze. Jeśli jest sprzyjający, można liczyć na rozwój, powstawanie miejsc pracy, generowanie zysków, a co za tym idzie także dochodów gminy. Łatwo było tworzyć sprzyjającą biznesowi atmosferę w czasach prosperity. Jednak prawdziwe zaangażowanie lokalnej władzy w rozwój weryfikuję się w czasach kryzysu. Zrozumiałe jest podejmowanie działań ratujących finanse gminy, jednak nie za wszelką cenę. Miasto winno solidarnie podzielić ciężar pokonywania kryzysu pomiędzy siebie i przedsiębiorców – jeśli podwyższa opłaty, to nie tak drastyczna, raczej wprowadzana stopniowo, rozłożona na etapy. Dalsze podnoszenie opłat, które są ukrytymi podatkami nie sprzyja lokalnemu biznesowi, prowadzi do jego zniszczenia. Co dalej? Jak lokalne władze chcą rozwiązać problem miejsc pracy, dochodów gminy w latach następnych? W dobrze pojętym interesie mieszkańców Wrocławia jest tworzenie przez władze miasta stabilnej aury sprzyjającej rozwojowi przedsiębiorczości i faktyczne realizowanie działań mających na celu ochronę lokalnego biznesu przed skutkami kryzysu i dalszy jego rozwój. 
 
Wrocławscy przedsiębiorcy: Miasto nas zabija - gość     28.10.09, 11:45
Jest tak jak w artykule, tylko nikt dotąd tego głośno nie mówił. U nas w Dolnośląskiej o tym coś szepczą, ale nikt się nie wychyli, tylko po cichutku idzie do Prezydenta, bo ten może „wyjątkowo odstąpić” Tylko ja nie pójdę, nie mam szans. Ja kupiłem działkę od Miasta w 2003 roku. Myślałem, że jest moja, a nie jest. Musze teraz znowu za nią zapłacić, bo wpadłem w pułapkę!!! Zbudowałem tu swoją firmę. I co teraz????? Ten Mazur z Wrocławskiej ma rację. Nie mam wyjścia. Chrzanię taką demokrację. Pan Prezydent nie ma na kampanię bilbordową. Ja nie będę za nią płacił. 
 
Radni Wrocławia do Was - alka     28.10.09, 10:14
zjarzyjcie do histori Rady miasta a tam przeczytacie jak nastapił gniew ludu miejskiego to Radni Miejscy prze okna wyskaiwali z sali obrag przed rozgniewanym ludem za dratyczne podwyżki a teraz mamy taka sama sytuacje więc przypominam ze jesteście dla mieszkańców Wrocławia a nie dla Prezydenta i jego namaszczonych. 
 
Liczy się sprawa - przedsiębiorca     28.10.09, 10:01
Wydaje mi się, że nie należy się skupiać na tym kto był nadawcą, a kto adresatem listu. Bo to jest najmniej ważne. Wypominanki nic tu nie wnoszą. Ważne jest to, że podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste opierają się swoistej kreatywności finansowej magistratu, który twierdzi, że nie były uaktualniane od lat. To prawda. Ale uaktualnienia powinny uwzględniać zarówno wzrost cen rynkowych, jak i ich spadek. Wyceny gruntów sporządzono gdy była hossa na rynku nieruchomości, a nowe opłaty wprowadza się teraz, gdy ceny nieruchomości znacząco spadły. To nie fair. Jeśli magistrat chce być taki akuratny, to powinien uwzględnić również rynkowe spadki cen, a nie tylko wzrosty. 
 
 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.