Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Biała Lista

Jednym z podstawowych zadań, jakie stawia sobie WIG, jest normalizacja życia gospodarczego, a także jego dynamiczny rozwój, promowanie biznesu i dobrego obyczaju kupieckiego. W tym celu stworzony został specjalny program wspierania przedsiębiorczości „Biała Lista”.


Program Biała Lista jest projektem zasadniczo różniącym się od dotychczasowych przedsięwzięć służących dostarczaniu informacji o wiarygodności podmiotów gospodarczych. Podstawowa różnica to pozytywny charakter zawartych w bazie informacji. Oznacza to, że umieszczone w niej firmy poddały się weryfikacji i zostały uznane za wiarygodne. Kolejną istotną różnicą jest powszechna dostępność do bazy wiarygodnych podmiotów oraz możliwość ich prezentacji na stronie www.bialalista.pl.


Istotnym elementem funkcjonowania Programu „Biała Lista” jest uroczyste wręczenie certyfikatów programu przedsiębiorcom, którzy zgłosili swój akces do programu oraz pozytywnie przeszli proces weryfikacji a także uczestniczenie w eventach organizowanych przez Wrocławską Izbę Gospodarczą.

 

Firma, której został przydzielony certyfikat “Białej Listy” może posługiwać się w korespondencji oraz umieścić na stronie internetowej logo programu.

Klarownie, czyli czarno na białym

Rozmowa z Waldemarem Siemińskim, prezesem WIG, opublikowana w "Gazecie z Białą Listą", dodatku do Gazety Wyborczej z 12.12.2006

Certyfikat Białej Listy daje jasny i klarowny sygnał, że firmy. które go otrzymały, to rzetelni, godni zaufania i wypłacalni partnerzy w biznesie.

Maciej Nowaczyk: W żargonie informatycznym nazwę Biała Lista stosuje się do określenia zbioru stron bądź adresów IP, które uznawane są za godne zaufania. Każdy użytkownik Internetu wie, że dana strona, która znajduje się na Białej Liście, jest bezpieczna. Biała Lista Wrocławskiej Izby Gospodarczej ma podobne znaczenie?

Waldemar Siemiński, prezes Wrocławskiej Izby Gospodarczej: Identyczne. Nasza Biała Lista ręczy za każdego przedsiębiorcę, który się na niej znajduje. Certyfikat daje jasny i klarowny sygnał, że firmy znajdujące się na Białej Liście to rzetelni, godni zaufania i wypłacalni partnerzy w biznesie.

Biała Lista to dość nowatorski pomysł. W Polsce częściej mamy do czynienia nie z białymi, a z czarnymi listami - Krajowym Rejestrem Długów czy Krajowym Rejestrem Sądowym. W tych instytucjach piętnuje się niewiarygodnych partnerów w biznesie, tworzy się listy dłużników. Biała Lista jest inna.

Owszem. Biała Lista, jakjuż sama nazwa wskazuje, jest absolutnym przeciwieństwem list czarnych. Od samego początku naszym zamierzeniem było, w przeciwieństwie do twórców KRD czy KRS - kreowanie pozytywnego wizerunku dolnośląskich firm, budowania pozytywnego obrazu biznesu na Dolnym Śląsku. Chcieliśmy stworzyć certyfikat, dzięki któremu moglibyśmy nagradzać te firmy które kierują się w biznesie szalenie ważną zasadą - nie szkodzić innym. To nam się udało. Poza tym, jeśli umieszcza się przedsiębiorstwo na Białej Liście, w żaden sposób nie możnajej zaszkodzić. A już samo wpisanie na istę czarną siłą rzeczy powoduje, że wyrządzamy firmie krzywdę.

Biała Lista może być konkurencyjna w stosunku do KRD czy KRS?

Te programy są ze sobą koherentne. KRD czy KRS ganią złych przedsiębiorców, Biała Lista nagradza tych rzetelnych i godnych zaufania. Listy się zazębiają. Na jednej przedsiębiorca znajdzie te firmy z którymi lepiej nie współpracować, a na drugiej te, z którymi warto robić wspólny biznes. Jaki jest główny cel Białej Listy? Tylko nagradzanie i informowanie? Nie tylko. Dolny Śląsk jest miejscem, gdzie potencjał gospodarczy jest jednym z największych w kraju. Często jednak ten ogromny wzrost gospodarczy, jaki można zaobserwować w tym regionie, przypisywanyjest tylko zagranicznemu kapitałowi, który zainwestował na Dolnym Śląsku. Często zapominamy o ogromnym wkładzie dolnośląskich przedsiębiorców, bez których ten wzrost nie byłby możliwy. Mówię tu o ludziach, którzy są stąd i często zaczynali od zera. Czasem, niestety, nie dostrzega się ich na biznesowej mapie regionu. Dzięki Białej Liście poza nagradzaniem i informowaniem o rzetelnych i godnych zaufania firmach chcemyje jeszcze dodatkowo wypromować. Przedsiębiorstwa te, przedsiębiorcy i ich pracownicy są przecież głównymi konsumentami w tym regionie. Zawsze będę twierdził, że wszyscy ci, którzy inwestują spoza terenu, transferują swoje zyski poza granice naszego kraju i Dolny Śląsk wiele na nich nie zarabia. Dlatego najważniejsi dla regionu powinni być rodzimi przedsiębiorcy - ci, którzy pozostawiają pieniądze w regionie i dzięki nim Dolny Śląsk może się rozwijać. Przez dłuższy czas szukaliśmy pewnej formuły promowania naszego biznesu i doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli zrobimy to właśnie za pomocą pozytywnej listy, na której znajdą się rzetelne, uczciwe irmy. Dzięki tej liście, dzięki przedsiębiorcom kreujemy pozytywny wizerunek wrocławskiego biznesu. A dzięki takiej kreacji uda nam się wypromować pozytywny Wroclaw.

Jakie trzeba spełnić kryteria, aby otrzymać certyfikat Białej Listy?

Oczywiście jest regulamin. Aby znaleźć się na liście, trzeba pozytywnie przejść weryfikację rzetelności w zakresie regulowania należności płatniczych. Przedsiębiorca musi po prostu na czas regulować swoje należności. Nieje-steśmy tu jednak tyranami. Regulamin dopuszcza 40 dni zwłoki od daty wynikającej z faktury. Zawsze przecież opóźnienia mogą się zdarzyć. Później firma Thron, z którą współpracujemy, weryfikuje dokumenty danej firmy. Jeśli jest to spółka prawa handlowego, sprawdzamy dokumenty rejestrowe, jeśli nie - to dokumenty księgowe. Firma musi dostarczyć nam zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami i zaświadczenie z ZUS-u. Nie żądamy kwitu z banku o posiadanych środkach, bo nie jest to dla nas istotne. Ważny jest również la nas fakt, że firma sama, z nieprzymuszonej woli, na wstępie poświadcza, że nie posiada długów w stosunku do innych podmiotów gospodarczych czy osób fizycznych. Gdy już te wszystkie dokumenty dostaniemy i skompletujemy, to firma, która zajmuje się u nas administrowaniem Białą Listą, przystępuje do weryfikacji. Sprawdza, czy to, co zostało oświadczone, jest prawdziwe. Jeśli tak, dane przedsiębiorstwo otrzymuje certyfikat.

Firmy otrzymują certyfikaty dożywotnio?

Nie. Jeśli umieszczona na liście firma ma w stosunku do swojego partnera długi, to po natychmiastowej weryfikacji zostaje skreślana z listy. Wszystkie przedsiębiorstwa są sprawdzane przez współpracującą z Wrocławską Izbą Gospodarczą firmę Thron co trzy miesiące.

Przedsiębiorstwo, które wypada z listy, ma szansę, aby na nią wrócić?

Tak. Ale pod warunkiem, że raz jeszcze podda się kompleksowej weryfikacji. Oczywiście, za drugim razem podchodzimy już do tej firmy z dużo większą ostrożnością.

Biała Lista w niezwykłym tempie się rozwija. W pierwszej edycji certyfikaty mogły otrzymać jedynie wrocławskie przedsiębiorstwa. W drugiej już dolnośląskie, śląskie i opolskie. W następnej edycji dołączą firmy z Mazowsza.

I na tym na pewno nie poprzestaniemy. Mamy zamiar, aby w przyszłości program Biała Lista miał zasięg ogólnopolski.

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.